Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Állattenyésztés

Takarmányozási és betegségmegelőzési rendszer kialakítása

A precíziós gazdálkodás mindeddig elsősorban a szántóföldi növénytermesztés területén szivárgott be a hazai mezőgazdasági gyakorlatba. Ugyanakkor rendkívüli lehetőséget rejt az állattenyésztés területén is. Intenzív állattartásban már hazánkban is ismerünk gyakorlati példákat a tejelő tehenek testhőmérsékletének, tejhozamának és -minőségének szenzoros nyilvántartására. Ugyanakkor az állatok természetes igényeihez igazodó, szabadtartásos állattenyésztésben nehézségekbe ütközik a folyamatos monitoring megvalósítása. Egyedre szerelhető, nem invazív szenzorokkal ma már ez is megoldható. A kutatás ezt a területet kívánja bevezetni a hazai gyakorlatba és továbbfejleszteni, új, kiemelkedő minőségű hazai élelmiszertermékek előállítása érdekében.



Tevékenységek

  • Az állattenyésztés területén szenzoros és hagyományos mérési adatokat gyűjtünk a szabad tartású szarvasmarha egyedek táplálkozási folyamatairól, egészségi állapotáról és testsúly-gyarapodásáról. A mért adatok alapján az állatok biológiai igényeit szem előtt tartva lehetővé tesszük a tartástechnológia és a takarmányozás optimalizálását, a hatékony betegség-felismerést és az egyedre szabott állatgyógyászati eljárások alkalmazását.
  • Terepnapok, szakmai értékelő és tervező napok keretében lehetővé tesszük a tapasztalatok megosztását és az eredmények megvitatását. A technológia segítségével kiemelkedő beltartalmi mutatójú új termékek kialakítását kezdjük meg.


Várható eredmények

  • Új szenzorok bevezetése az állattenyésztési gyakorlatba, melyek lehetővé teszik a táplálkozási szokások és az emésztési hatékonyság, illetve az állatok viselkedése közötti összefüggések feltárását (pl. a kérődzési folyamat hossza, ritmusa, ideje alapján).
  • A fejlesztések lehetővé teszik a gazdaságok számára a pontosabb, egyed szintű monitorozást, ezáltal a kiváló állatjóléti feltételek biztosítását és dokumentálását, így a fogyasztók érdekeinek fokozott védelmét és kiszolgálását.
  • Új termékek fejlesztése kezdődik meg, melyek kedvező beltartalmi értékeikkel kiemelkednek a jelenlegi kínálatból.

Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu

Kontakt személy

Dr. Pajor Gábor

Vezető kutató

Állatorvos - adatelemző és informatikus

gabor.pajor@biokutatas.hu
+36 30 398 3934


Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. július 1.

Hír
Okos állattenyésztés - Láthatóvá tenni a láthatatlant

Egyik új és kiemelt kutatásunk az állattenyésztés területén végzett szenzoros és hagyományos mérési adatok gyűjtése a szabad tartású szarvasmarhák non-invazív (behatásmentes) szenzorokkal mérhető fiziológiai állapotairól, mozgásáról és testsúly-gyarapodásáról.

Részletek
2021. december 1.

Hír
Precíziós gazdálkodás és állatjólét

Mit jelent a precíziós állattenyésztés? A precíziós gazdálkodást alapvetően arra találták ki, hogy a termelési eredményeket növeljék, miközben az erőforrásokat pontosabban használják fel.

Részletek
2022. január 25.

Hír
Digitális megoldások a legeltetett húsmarha ágazatban - 1. rész

Avagy hogyan juthatunk jóval több és a napi munkában hasznosítható információhoz, miközben a munkaerő létszáma csökken a mezőgazdaságban?

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Rendezvény
Műhelymunka a digitalizáció elősegítésére

Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), PATH2DEA projektje, valamint a Magyarországi Precíziós Állatartásért Egyesület (MAPÁE) együtműködésében szervezzük meg közös workshopunkat az agroökológiai átállást lehetővé tevő digitalizáció elősegítése témában.

Részletek

Kiadvány
Szakmai feladatok az ökológiai méhészetben

Mára már megmutatkozott az iparszerűvé vált méhészkedés hátránya. Az állami támogatások révén a gépesítés tőkeigénye csökkent, nőtt a méhészetek üzemmérete. Eleinte mondhattuk, hogy a megtermelt mennyiség nőtt, bár kicsit romlott a méhcsaládok egészségi állapota és a termékminőség, de összessé- gében a méhészetek gazdasági eredményei évről-évre javultak. 

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2019

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen