Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Mezőgazdasági innováció mindenkinek - PHITO

Támogatás: Európai Bizottság, Európai Horizont program

Koordinátor: Wageningen University (WU)

Konzorciumi partnerek: Alerce Environmental, Alexandru Ioan Cuza University of Iasi A ssociação dos Produtores em Proteção Integrada de Trás-os-Montes e Alto Douro, Cambisol, Consorzio di bonifica Delta del Po Cooperativas Agroalimentares Valenciana, Corepage, ÖMKi, LVV-Bonaire, Qendra E Transferimit Te Teknologjive Bujqesore Fushe Kruje, Quadraat Global, SmartFarming, The International Soil Reference and Information Centre, United Farmers Aruba, Università degli Studi di Padova, Wageningen University

Időtartam: 2023 szemptember 1 - 2028 augusztus 31. 

http://phito.eu

A PHITO platform egy agrárdigitalizációt támogató közösségi csatorna, mely a digitális technológiák és adatok hozzáférése által egyenlő esélyekkel biztosít belépést kis- és közepes gazdaságok számára a mára már elengedhetetlen precíziós gazdálkodás területére.    

A technológia alkalmazása kulcsfontosságú a fenntartható mezőgazdaság szempontjából. A helyspecifikus gazdálkodástól az intelligens öntözésen át az adatvezérelt döntéshozatalig a technológia utat nyit a termelékenység növeléséhez, az erőforrások kihasználásának optimalizálásához és ezáltal a környezetvédelemhez.

A folyamatosan változó világban a mezőgazdasági termelők igényei sokfélék és dinamikusan igazodnak az újabb- és újabb kihívásokhoz. A PHITO csapata egy olyan alkalmazás kifejlesztését tűzte ki célul, amely e változó világ termelői - különösen a kis- és közepes méretű gazdálkodói - igényeknek kielégítésére szolgál. Egyedisége, hogy a tíz élelmiszer-rendszer (hazánkban a szántóföldi termelés) résztvevőinek bevonásával történik a fejlesztés, hogy biztosan a felhasználó igényeire nyújtson megoldást. A fejlesztés célja egy olyan egyszerű, használati kihívásoktól mentes, inkluzív és megfizethető alkalmazás létrehozása, amely a gyakran nehezen hozzáférhető térinformatikai- és egyéb adatokat egy helyen gyűjti össze és használható mezőgazdasági tanácsadássá alakítja. Inspirációt nyújt egy fenntarthatóbb termelésre való átállásra, virtuális környezetet teremt közösségek kialakulásához, segíti a piaci szereplők kapcsolódását, és a tapasztalat-megosztáson alapuló, fenntartható- és gazdaságos termelés jövője felé tart.

A platform három fő komponense:

Adatvezérelt gazdálkodói tanácsok - A gyakran ingyen elérhető nyers adatok nem könnyítik meg a gazdálkodók életét, sőt, a feldolgozás szaktudásigénye a bonyolultság érzetét erősíti, mely hamar a türelem és bizalom elvesztéshez vezet. A PHITO egy egységes platform, mely több adatforrás harmonizációját végzi el és az adatokból információt generál, ezáltal nagy terhet vesz le a gazdálkodó válláról, és segít felvenni a versenyt az információ erejét szolgáltatásokon keresztül könnyen kihasználó nagygazdaságokkal.

Piac és közösség – A helyi adottságok minden esetben egyedi igényeket támasztanak és lehetőségeket teremtenek a termelők számára. A tapasztalatok megosztása nem csak új kis- és közepes gazdaságok alakulását segíti, a klímaváltozásra való felkészülésben és arra adott reakcióban is nagy szerepe van. A PHITO közösségi funkciója a helyi piacok kialakulását és működését is támogatja, segítséget nyújt a szereplők egymásra találásában, miközben általános információszerzést és együttműködést egyaránt lehetővé tesz.

Átállási utak egy fenntarthatóbb termelésre – A környezetvédelem a mezőgazdaságban kulcsfontosságúvá vált, melyet egyre szélesebb körben ismernek fel. A klímaváltozás okozta szélsőséges – olykor kiszámíthatatlan – időjárási viszonyok mellett a termelés egyre nagyobb kihívást jelent. A PHITO platform piaci- és termelési jógyakorlatok gyűjteményét kínálja a termelő helyének, körülményeinek és adottságainak megfelelően. Az átállás különböző szintjein választott utak aztán újabb tapasztalatokat teremtenek, mely a közösség termelési hatékonyságát növeli, és az alkalmazkodni vágyó, átállást fontolgató résztvevők számára nyújt hasznos információkat.

A projekt célkitűzése

A projekt fő célja egy okostelefon applikáció létrehozása korábbi tapasztalatok és meglévő adatbázisok harmonizálása, kiegészítése által a felhasználók bevonásával. Ez a platform támogatja a kis- és közepes gazdaságok agrárdigitalizációs folyamatait és növeli versenyképességüket.

  • Precíziós gazdálkodást megalapozó adatokhoz való hozzáférés egyszerűsítése és széles körben elérhetővé tétele a platformon keresztül.
  • A digitális szakadék csökkentése az adatokhoz való hozzáférés és a helyi adottságoknak megfelelő információk automatikus előállítása által.
  • Esélyegyenlőség növelése, ingyenes adatokhoz és tanácsokhoz való hozzáférés által.
  • Helyi piacok és közösségek erősítése, üzleti lehetőségek feltárása és bemutatása.
  • A fenntartható termelés és környezetvédelem népszerűsítése jógyakorlatok és átállási útvonalak, valódi tapasztalatok bemutatása.

Az ÖMKi két kulcsfontosságú feladatban vesz részt. A "Transition Pathways" (Work Package 6) vezetőjeként az applikáció ezen moduljának megtervezéséért felel, a fenntartható gazdálkodás felé vezető utak feltérképezését és kijelölését szolgáló feladatokat vezeti. Ehhez a tíz "Food System Partner" egyikeként (hazánk szántóföldi növénytermesztését és sajátosságait képviselve) a résztvevőkkel közösen gyűjtött - területenként- és élelmiszer-rendszerenként eltérő - fenntartható gazdálkodási jógyakorlatok, átállási tapasztalatok és üzleti lehetőségek vizsgálatában vesz részt.

Ez a projekt az Európai Unió Horizon program támogatásával jött létre, GA 101084332 szám alatt.

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2023. január 20.

Nemzetközi projektek
Agroökológiát támogató digitalizáció - PATH2DEA

Az agroökológiát támogató digitalizáció előmozdítása Európában

Részletek
2023. december 15.

Hír
Digitális technológiák az agroökológia szolgálatában

Kutatóintézetünk a PATH2DEA (Paving the Way towards Digitalisation Enabling Agroecology for European Farming Systems) projekt keretében nyáron lezajlott kérőíves felmérés folytatásaként, a Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesülettel közös szervezésben műhelymunkát tartott.

Részletek
2022. szeptember 20.

Nemzetközi projektek
Ökológiai vetőmag- és növénynemesítés - LIVESEEDING

Ökológiai vetőmag és növénynemesítés a fenntartható és sokszínű európai élelmiszerrendszerek előmozdítására

 

 

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Az ökológiai szójatermesztés fejlesztése - Éves kutatási összefoglaló, 2020

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Kisparcellás öko őszi kalászos posztregisztrációs fajtateszt eredmények összefoglalója (2021-2023)

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Növényvédelem az almatermésűek ökológiai termesztésében

Az ültetvények védelmének alapja az ellenálló fajták választása, illetve célzott termesztési és ápolási műveletek alkalmazása. Ez egyszerűnek hangzik, de a gyakorlati megvalósítás mégis nagy kihívást jelent gyakorlott kertészek számára is. 

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen