Az állatjóléti kutatás legfőbb célja Az ökológiai szemléletű, legelőre alapozott állattartás során kiemelt cél az állatok jólétének biztosítása, a betegségek megelőzése. Ez nagyban összefügg a termelés eredményességével is, hiszen csak az egészséges, jó kondíciójú állat tud jó minőségű és kellő mennyiségű élelmiszert előállítani. A digitális eszközök lehetővé teszik az egyedszintű egészségügyi állapot nyomon követését, a betegségekre utaló tünetek felismerését így az időben történő beavatkozást. A mezőgazdaságban is fellépő munkaerőhiány hatására egyre kevésbé valósítható meg az állatok napi felügyelete, személyes megfigyelése a legelőn. Ennek következtében a fellépő egészségügyi problémákat többnyire későn észleli a gazdálkodó. Az állatok klinikai tünetekben és jelentős termelés visszaesésben megnyilvánuló megbetegedése (netán elhullása) az állatjólét csorbulása és a gyógyszeres kezelés szükségessége mellett jelentős anyagi veszteséget is jelent. Fokozottan igaz ez nagy értékű tenyészállatok esetében. On-farm kutatásainkat nagy létszámú állatcsoporton végezzük, a gazdaságok aktív részvételévelÁllatjólét fokozása a legelőn digitális szenzorok segítségével
Tevékenységek
Várt eredmények
Állatjólét fokozása a legelőn digitális érzékelők segítségével – MNVH

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu
Kontakt személy

Dr. Márton Aliz
Állattenyésztési csoportvezető
Okleveles agrármérnök
aliz.marton@biokutatas.hu
Kapcsolódó és további elemek a Shopban
.png)
Rendezvény
Műhelymunka a digitalizáció elősegítésére
Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), PATH2DEA projektje, valamint a Magyarországi Precíziós Állatartásért Egyesület (MAPÁE) együtműködésében szervezzük meg közös workshopunkat az agroökológiai átállást lehetővé tevő digitalizáció elősegítése témában.
Részletek
Kiadvány
On-farm kutatás 2014
Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.
Az ÖMKi 2012-ben kezdte meg on-farm kutatási programját. Az on-farm kutatási hálózat nem más, mint a hazai ökológiai gazdaságokban megvalósuló üzemi kísérletek rendszere.
Részletek
Kiadvány
Tájfajta paradicsom katalógus
Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.
RészletekTámogatók


