Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Virágos védősávok beporzó rovarok és más hasznos szervezetek számára

Ebben a videóban Katja Jacquot (Agroscope, svájci Mezőgazdasági Kutató Intézet), Hans Ramseier (HAFL, berni Agrártudományi, Erdészeti és Élelmiszeripari Főiskola) és Henryk Luka (FIBL, svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet) a virágos védősávok különböző típusait mutatja be nekünk: a gabonatáblákhoz összeállított virágos magkeveréket beporzó rovarok és egyéb hasznos szervezetek számára, és egy speciális keveréket káposzta termesztéséhez.

A biológiai sokféleség az alapja sok olyan folyamatnak, mint pl. a természetes beporzás vagy a kártevő-szabályozás (funkcionális biodiverzitás). Ahhoz, hogy a természetes megporzók és az egyéb hasznos szervezetek ezeket a feladataikat el tudják végezni, megfelelő virágos keverékekkel kell elősegíteni az elterjedésüket. Ez azt jelenti, hogy a célnak megfelelő összetételű virágos védősávokat kell telepíteni a művelt területekre (táplálékforrásként), az egyéb természetközeli tájelemek, úgymint a zöldugar, sövények vagy extenzív gyepek (áttelelő- illetve menedékhelyek) kiegészítéseként. A természetes megporzó rovaroknak és egyéb hasznos szervezeteknek az aktív időszakuk folyamán bőséges táplálékra van szükségük. Ugyanakkor az intenzív művelésű területeken szűkös lehet a táplálékkínálat a virágpor és nektár után kutató rovarok számára, ha a növénykultúrák, fák, gyepek már elvirágoztak. Ennek a táplálékhiánynak a kiküszöböléséhez járulnak hozzá a legalább 100 napig álló, biodiverzitást elősegítő területek, a „virágos védősávok természetes megporzók és egyéb hasznos szervezetek számára”, melyek bőséges nektár- és pollenkínálatukkal a nyári hónapok alatt a beporzók és egyéb hasznos szervezetek táplálékát gazdagítják. Forrás: www.agri-biodiv.ch

A videóhoz tartozó magyar feliratot, a videó jobb alsó sarkában található beállítás gombra kattintva lehet bekapcsolni.

Videó forrása: FiBL
Fotó: A virágzó sáv a helyi flóra elemeiből áll, főleg rovarbeporzású fajokból, és a vegetációs időszak nagy részében kezeletlen, azaz még kaszálás se történik rajta (Lukas Pfiffner felvétele).

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. január 11.

Média
Virágos védősávok a szántóföldi növénytermesztésben: vetőmag és telepítés

Ebben a rövid videóban arról lesz szó, hogy mire kell figyelni, ha szántóterületre egy- vagy többéves virágos védősávokat telepítünk.

Részletek
2018. június 12.

Hír
RELACS – Az ökológiai gazdálkodásban felhasznált inputok javítása

Az ökológiai gazdálkodásban felhasznált vitatott inputok kiváltásáról szóló RELACS projekt résztvevői a Belgiumban található Leuven városában gyűltek össze 2018. május 28-án. A projektindító megbeszélésen Dr. Lucius Tamm – a projekt koordinátora – kiemelte, hogy a RELACS egyedülálló lehetőséget biztosít a gazdaszervezetek, a szaktanácsadók, valamint a kutatók számára ahhoz, hogy összedolgozva még magasabb szintre emeljék az ökológiai gazdálkodásban alkalmazott környezetvédelmi szabványokat.

Részletek
2020. december 2.

Hír
Válaszd a BIO-t és a hazait!

Kiváló magyar termelők és termékek a biogazdálkodás szolgálatában

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
A vadon élő méhek és a megporzás

A legújabb kutatások igazolták, hogy a vadon élő méheknek és más rovaroknak meghatározó szerepe van a megporzásban, mind a vadon élő növények, mind a kultúrnövények esetében. Az elmúlt évtizedekben drámaian csökkent a beporzó szervezetek egyedsűrűsége és diverzitása a táplálékforrások és a fészkelőhelyek számának csökkenése miatt. Ez kihatással van az agrárszektorra is. Agro-ökológiai kutatások bizonyítják, hogy a fenntartható növénytermesztési rendszerek nagyban hozzájárulnak a vadon élő méhek populációinak fenntartásához. A vadon élő méheket segítő lehetőségek tárháza azonban még messze nincs kimerítve.

Kiadványaink elektronikus formátumban ingyenesen letölthetők. A nyomtatott kiadványok, a nyomtatási díj kifizetése után rendelhetők meg. Postai kiszállítás esetén itt a webáruházban rendelheti meg a terméket. Az ár a szállítási díjat tartalmazza. Amennyiben személyesen, az irodánkban szeretné átvenni a kiadványokat, kérjük írjon e-mailt az info@biokutatas.hu címre.

Részletek

Rendezvény
Szántóföldi Szakmai Nap 2023 Füzesgyarmat

Fókuszban a talajművelés, a gabona- és fehérjenövény termesztés

Részletek

Rendezvény
Ökológiai gazdálkodás – Éves ágazati szakmai nap 2022

Fejlődési utak az új Nemzeti Cselekvési Terv az Ökológiai Gazdálkodás Fejlesztéséért (ÖCST) tükrében

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen