Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2022. augusztus 23. Növényvédelem

Öntözés és vízmegőrzés aszály idején, dióburok-fúrólégy és lisztharmat elleni védekezés

2022. évi 16. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

Az idei nyarat meghatározta az aszály és kánikula, a rossz hír az, hogy erre tartósan be kell rendezkednünk. Minden klímamodell azt mutatja, hogy Magyarországon különösen a Dunától keletre fekvő területeket a nyári hőség és a csapadék hiánya súlyosabban érinti, mint a dunántúli területeket.

Ehhez a helyzethez kell alkalmazkodni. Az ökológiai mezőgazdaság szélsőséges helyzetekhez történő rugalmas alkalmazkodó képessége (rezilienciája) nagyobb, mint a hagyományos mezőgazdaságé. Ez a rugalmas alkalmazkodó képesség több tényezőre vezethető vissza, így például az aktívabb talajéletre és a tudatos szervesanyag-gazdálkodásra, amelynek köszönhető a talajok vízbefogadó és vízmegtartóképessége nagyobb. Ugyanakkor az egész szezont érintő csapadékhiány esetén ez is kevés. Öntözés nélkül nem megy.

Öntözni kell, de víztakarékosan kell öntözni.

A parkokban egyre gyakrabban láthatjuk a fatörzseket körülölelő öntözőzsákokat. A fotón látható oldalzsebbe töltik a kb. 75 liternyi öntözővizet, mely lassan szivárog ki közvetlenül a fa tövéhez. A „faöntöző zsák” szavakra keresve a kereskedelemi kínálattal és pl. a házilag elkészíthető változatával is megismerkedhetnek.

A parkokban egyre gyakrabban láthatjuk a fatörzseket körülölelő öntözőzsákokat.

A vízmegőrzés azzal kezdődik, hogy megőrizzük a lehullott csapadékot: összegyűjtjük a tetőről lefolyó esővizet és tároljuk. Lejtős területeken vízmegfogó árkokkal alakítjuk a felszínt. Esőztető öntözés helyett csepegtető öntözést, és azoknál a növényeknél, amelyek igénylik, kiegészítésképpen mikroszórófejes öntözést használunk párásításra, kelesztésre, frissítésre, fagyvédelmi és színesítő öntözésre.

A növényeknél, amelyek igénylik, kiegészítésképpen mikroszórófejes öntözést használunk párásításra, kelesztésre, frissítésre, fagyvédelmi és színesítő öntözésre.

A gyümölcsmolyokat, az atkákat és a dióburok-fúrólegyet kevésbé zavarja a kánikula. Varga László kollégám (Kwizda Agro Hungary Kft.) szellemes és házilag is elkészíthető csapdájának a fotóját megtalálják itt. Nappal színcsapdaként, éjjel pedig fénycsapdaként működik. A cseresznyelégy, a diólégy a sárga színhez és az éjjeli szolárfényhez is vonzódik, majd a tál alján lévő pl. mosogatószeres folyadékban végzi. Előrejelzésre és bizonyos mértékig gyérítésre is szolgál. A földibolhák előrejelzésére is a sárgatálat használják. Tavalyi hírlevelünkben írtunk részletesebben az ökológiai gazdálkodásban lehetséges védekezési módszerekről.

Hajnali pára elegendő a lisztharmatok terjedésének. Júliusi fertőzés tünetét látják szőlőlevélen. A lisztharmat megjelenése függ a fajta egyedi érzékenységétől, fogékonyságától, és függ az adott tőke környékén kialakuló mikroklímától. Egészen kevés csapadék - vagy akár a szőlőtőke szomszédságában zöldségfélék öntözése is - eredményezheti a lisztharmatnak kedvező mikroklíma kialakulását. Ilyenkor érdemes, sőt kell is védekezni, különösen azért, mert a lisztharmattal fertőzött szőlőszemek -ha megjön a csapadék és növekedésnek indulnának- kirepednek, utat nyitva más fertőzéseknek. Viszont mivel közeledik a szüret ideje, sőt, van, ahol már el is kezdték a szüretet, érdemes inkább olyan lisztharmat elleni készítményt használni, amely rövid várakozási idővel rendelkezik, mint például a kálium-hidrogén-karbonát.  

Hajnali pára elegendő a lisztharmatok terjedésének. Júliusi fertőzés tünetét látják szőlőlevélen.

Jó egészséget, jó kertészkedést:           

Budapest, 2022. július 23.                          

Zsigó György, és az ÖMKi csapat

Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el. 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2023. augusztus 17.

Növényvédelem
A dió növényvédelme vegyszermentesen

Kezdd kicsiben, NEVELD NAGYRA! Növényvédelem a biokertben sorozat 7. rész 

Részletek
2020. július 14.

Növényvédelem
Bio megoldások blumeriellás fertőzés, paradicsomvész és peronoszpóra ellen

2020. évi 18. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2022. október 3.

Növényvédelem
Őszi teendők a kertben

2022. évi 21. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.

Részletek

Kiadvány
Földigiliszták – A termékeny talajok építészei

A földigiliszták jelentősége és ajánlások a mezőgazdasági területeken való elterjedésük támogatásához.

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai búzatermesztési kutatások - 2016

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A kalászos gabonák közül az őszi búzafajták „on-farm” típusú tesztelését 2012 ősze óta szervezi az ÖMKi. A kísérletekben a tapasztalt gazdálkodók az ország különböző gabonatermő tájegységeiből önkéntesen vesznek részt. A kísérletben szereplő fajtasor évről-évre változik.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen